საქართველო ტურისტებისთვის საკმაოდ ძვირი ქვეყანაა, ბოლო წლებში ძალიან გაიზარდა ჩამომსვლელების რაოდენობა ,მაგრამ არამგონია ეს მისაღები ფასებით ან მომსახურეობის მაღალი ხარისხით იყოს გამოწვეული ,პირიქით ყველ აღიარებს, რომ საქართველოში ფასი და ხარისხი ძალიან შორს არიან ერთმანეთისგან ,მაგრამ გვეუბნევიან კონკრეტული ციფრებით რომ აი ტურისტების რაოდენობა იზრდება და სასტუმროების და რესტორნების ფასები მისაღებია რაზეც ეს მზარდი მაჩვენებელი მეტყველებსო და ასევე ის რომ ვიზიტორები პრეტენზიას არ გამოთქვავენ სასტუმროების და რესტორნების ფასებთან დაკავშირებითო აცხადებს სასტუმროების და რესტორნების ასოციაციის თავმჯდომარე ვინმე შალვა ალავერდაშვილი :D
არადა იქნებ ტურისტების მზარდი მაჩვენებელი იმით არის გამოწვეული, რომ საქართველო მეტ ფულს ხარჯავს რეკლამაში?  ან იმით რომ მოთხოვნა მიწოდებას ვერ აკმაყოფილებს? და საერთოდაც საქართველო ტურისტების დიდი ნაკადისთვის მოუმზადებელია ,რაზეც არა მარტო ინფრასტრუქტურა და ხარისხი, ბათუმში ჩატარებული კონცერტებიც მეტყველებს უცხოელი მომღერლების მონაწილეობით , ან თუნდაც ანაკლიის ფესტივალები რომელიც თითქმის ყოველთვის ჩაიშალა მიუხედავად ლიბერალური მიდგომისა და ნარკო გამსაღებლების სრული თავისუფლებისა ,რომელთაც ალბათ უფრო ხშირად ნახავდა ადამიანი ვიდრე ნაყინის აპარატებს.
ან იქნებ საერთოდაც იმის ბრალია, რომ საქართველოში ტურიზმი მხოლოდ სეზონურია და სეზონის გაზრდა გახანგრძლივებაზე არავინ ზრუნავს?  შეიძლება ჩვენი ბრალიცაა რომ დავინახეთ უცებ ამდენი ტურისტი და ხამებივით გამდიდრება მოოგვინდა და აღარ ვიცით რითი მოვატყუოთ ტაქსისტიდან დაწყებული გამყიდველით დამთავრებული , რო გვგონია საქართველოზე გაგიჟდა და გადაირია და არადა უბრალოდ რო მობეზრდა დანარჩენი ქვეყნები და რაღაც ახლის ძიებაში საქართველოს მოადგა , ტურისტების უმეტესობას კი უკან დაბრუნების სურვილი სამწუხაროდ აღარ აქვს
არსებობს კიდევ სხვადასხვა კვლევები ,რომ საქართველოში ფასები საშუალოზე მაღალია ,რომ ბევრად ძვირია ბაქოზე ,ერევანზე და თვით სტამბულზეც კი , რომ ბათუმის ფასები ბევრად უსწრებს ბარსელონას ფასებს და ასე შემდეგ.